A pandémia, majd az ukrán háború okozta gazdasági válság sokszor kiszámíthatatlanná teszi az üzleti folyamatokat, a vállalkozásoknak egyre több kihívással, új üzleti trendekkel kell megbirkózniuk. Az ügyvédi irodák és a jogi tanácsadók szerepe is jelentősen átalakult, az ügyfelek igényei megváltoztak. Egy ügyvédi irodától ma már elvárják, hogy a kockázatok feltárásán túlmenően a megoldások megtalálásában és a kockázatokra rugalmasan reagáló stratégia kialakításában is részt vegyen. A jogi képviselők átalakuló szerepéről a Kinstellar független nemzetközi ügyvédi iroda ügyvédei, a társasági jogi és vállalat-felvásárlási csoport társvezetői, dr. Csenterics Annamária és dr. Gelencsér Gábor partnerek, és dr. Ferenczi Kristóf irodavezető partner beszéltek a Portfolio-nak.
Azt követően, hogy Oroszország leállította többek között a Lengyelországba, Bulgáriába és Finnországba történő gázszállításokat, a hazai ingatlanpiaci szereplőknek is át kell gondolniuk, hogy milyen következményei lennének, ha Magyarország is jelentősen kevesebb gázt tudna importálni. Az elérhető gáztartalékokról és alternatív szállítási útvonalakról a szakértők véleménye is eltér, ami nehezíti a gazdasági szereplők energiahasználatának tervezését. Ha nincs elég gáz az országban, az akadályozhatja vagy korlátozhatja a bérbeadott ingatlanok fűtését is. Milyen hatással lehet ez a meglevő bérleti szerződésekre? Mit tehetnek a bérlők és a bérbeadók? Az OPL gunnercooke ügyvédi iroda ingatlancsoportjának munkatársát, dr. Tóth Pétert kérdeztük.
Ahogy a legtöbb iparágban, még a konzervatívnak számító jog területén is jelentős változást hozott az algoritmusok, szoftverek és a mesterséges intelligencia megjelenése, azonban a vállalati oldalon még ennél is nagyobb átrendeződés figyelhető meg az úgynevezett managed legal services, azaz innovatív jogi megoldások terjedésével. A trend sok szempontból az egyes területek kiszervezését jelentő outsourcingra emlékeztet, de annál sokkal komplexebb, és egyre inkább úgy tűnik, hogy lassan elengedhetetlen elemmé válik a nagyvállalatok eszköztárában.
Az utóbbi időben egyre több szó esik a legal tech-ről, vagyis a digitalizáció megjelenésről az ügyvédi szakmában. Az egyik legfontosabb kérdés, hogy vajon az algoritmusok megjelenése ebben a szektorban is képes lejjebb nyomni a szolgáltatás árait? Hajdu László, a HP Legal ügyvédi iroda vezető partnere a Portfolio-nak elmondta, hogy lesznek olyan területek, ahol egyszerűen elhagyható lesz az ügyvédi szerepvállalás, ahol viszont nem, ott a hozzáadott érték miatt még többet kell majd fizetni egy jogi tanácsért. A szakembert a magyar piac sajátosságairól és a szakma utánpótlásának helyzetéről is kérdeztük.
Az elkövetkező években komoly változások várhatók az ügyvédi irodák piacán, amely egyre nagyobb nyomás alá kerül a változó ügyféligények, a technológia változások és az új szabályozások hatására. Miközben az ügyfelek már nem érik be a hagyományos ügyvédi szolgáltatással, hanem iparágspecifikus, stratégiai megoldásokat várnak, amiért egyre kevésbé hajlandók a korábbi – óradíjas – konstrukcióban fizetni, addig az újabb ügyvédgeneráció már másképp dolgozik, és kevéssé lehet őket hétvégézéssel, napi 12-14 órás munkával a pályán tartani. A Kinstellar ügyvédi iroda vezető partnereit, Andrékó Csillát és Ferenczi Kristófot kérdeztük, milyen válaszaik lehetnek az ügyvédi irodáknak a piac kihívásaira, mik a legújabb trendek, és hogyan alakítja át a szakmát - és a Kinstellar piaci stratégiáját - a digitalizáció.
Csak súlyos áldozatok árán lehet elkerülni, hogy egy külföldi cég felvásárlása során külföldi ügyvédeket is bevonjunk a folyamatba, de ahhoz, hogy ez a szoros jogi kapcsolattartás a felvásárlásra készülő cégnek ne legyen túlzottan megterhelő folyamat, egy hazai ügyvédi iroda egy kézben tudja tartani az egészet – mutatott rá egy konkrét tranzakció sémájának ismertetése során Lovretity András a Hiventures-Portfolio mai konferenciáján.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Milyen hatása lehet ha Donald Trump betartja ígéreteit?
Mit tehet a kormány?
Hallgasd meg az előzetest már most!